kredyt oprocentowanie stałe

Kredyt hipoteczny – z oprocentowaniem stałym czy zmiennym?

Stopy procentowe rosną niezmiennie już od kilku dobrych lat, a w ostatnim czasie te wzrosty są zdecydowanie bardziej dostrzegalne (i odczuwalne) niż dawniej. Osoby, które wolałyby nie przejmować się tymi wszystkimi zmianami zachodzącymi na rynku kredytowym, podczas szukania dla siebie optymalnych pożyczek powinny zwrócić uwagę na typ zastosowanego w danym produkcie oprocentowania. Coraz atrakcyjniejszym rozwiązaniem zdaje się być kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu. W jego przypadku wysokość stopy procentowej nie może ulec zmianie przez cały okres kredytowania, nawet jeśli byłaby ona sugerowana przez zmiany zachodzące na ogólnym rynku.

W tym momencie kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu zdają się być najbardziej rozsądnymi produktami bankowymi. Świadomość tego, że niezależnie od tego, do czego doszłoby na rynku, zawsze będzie się płacić raty o takiej samej, ustalonej początkowo wartości, daje człowiekowi duże poczucie spokoju i zapewnia mu niebagatelny komfort. W ostatnim czasie doszło natomiast do bardzo gwałtownego wzrostu rat większości pożyczek. Szczególnie mocno odczuły to osoby mające na swoim koncie kredyty hipoteczne, dlatego też lepiej nie ryzykować dołączeniem do grona najbardziej poszkodowanych i od razu poszukać dla siebie opcji ze stałym oprocentowaniem.

Dlaczego jednak kredyty ze stałym oprocentowaniem nie są aż tak popularne? Powód jest stosunkowo prosty, bo jest nim po prostu ograniczona dostępność tego typu pożyczek. Banki nie są aż tak chętne do stosowania stałego oprocentowania i raczej nie zaoferują go nowemu klientowi, który nie ma jakiejś mocno rozbudowanej historii kredytowej albo gdy ta historia stawia go w nieprzychylnym świetle. Kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu jest więc takim produktem dla wybranych. W przypadku gdy nie ma się żadnych szans na jego zaciągnięcie, trzeba szukać alternatywy, jaką będzie normalny kredyt ze zmiennym oprocentowaniem.