ślimaki w ogrodzie

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Ślimaki nie należą do najatrakcyjniejszych stworzeń na ziemi, ale niechętny stosunek do nich wśród wielu ludzi rzadko ma związek z walorami estetycznymi. Właściciele ogrodów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że te niepozorne stworzenia mogą okazać się szkodnikami o bardzo destrukcyjnym wpływie na wszelkie rośliny. Na szczęście istnieje sporo domowych sposobów na pozbycie się ich z ogrodu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek.

Prewencja, czyli co zrobić, aby ślimaki nie rozgościły się w ogrodzie

Ślimaki przepadają za określonymi warunkami, dlatego bardzo ważne jest to, aby utrzymywać odpowiedni poziom wilgotności gleby. Mowa, oczywiście, o tym, aby nie była ona zbyt wilgotna, ponieważ takie warunki są dla ślimaków niemal oficjalnym zaproszeniem. Dlatego też warto podlewać konkretne rośliny punktowo, a nie nawadniać całej powierzchni ogrodu. Kolejną ważną kwestią jest regularna pielęgnacja ogrodu, dzięki której można z powodzeniem odkrywać kryjówki ślimaków jeszcze zanim wyrządzą w ogrodzie szkody. Najczęściej chowają się pod kamieniami czy też w wysokiej trawie.

Sadzenie roślin, za którymi ślimaki nie przepadają

Obecność w ogrodzie roślin, od których ślimaki stronią, sprawia, że nie będą się chciały zadomowić właśnie w tym miejscu. Do roślin tego rodzaju należą na przykład tymianek, szałwia, rumianek, majeranek, gorczyca, cząber, czosnek czy cebula. Jeśli rośliny te znajdą się w pobliżu cennych upraw, to będą dla nich stanowiły dodatkową ochronę przed ślimakami.

Fusy po kawie i cynamon

Fusy po kawie parzonej zwykle lądują w śmietniku lub też w domowym peelingu do ciała. Jeśli jednak w ogrodzie pojawiły się ślimaki, można je wykorzystać w inny sposób. Wystarczy rozsypać fusy po kawie w miejscach, gdzie zauważone zostały ślimaki, a intensywny zapach będzie działał na nie odstraszająco. Nie bez znaczenia jest fakt, że kofeina zawarta w kawie ma toksyczny wpływ na te małe stworzenia. W bardzo podobny sposób na ślimaki działa mielony cynamon. Intensywny zapach korzennej przyprawy sprawia, że ślimaki będą omijały posypane nim obszary.

Popiół i trociny

W gospodarstwach domowych często bywają odpadami, które do niczego się nie nadają, a tymczasem w tym wypadku mogą znaleźć zastosowanie. Po ręcznym usunięciu znalezionych ślimaków z ogrodu warto wysypać w newralgicznych miejscach popiół zmieszany z trocinami. Taka mieszanka stanowi dla ślimaków ogromną przeszkodę, ponieważ ze względu na swoją budowę nie będą w stanie jej pokonać bez zrobienia sobie krzywdy. W podobny sposób działa na nie drobny żwir.