Karczochy to roślina, która należy do grupy warzyw. Najczęściej wysiewa się ją na zdrowych glebach bogatych w materię organiczną i o dużej głębokości z nasion, sadzonek lub zrzezów. Do rozrodu potrzebuje stabilnego wilgotnego środowiska, gdyż nie toleruje ani bardzo niskich, ani bardzo wysokich temperatur. Uprawiane są głównie na terenach wilgotnych, a ich zbiór i spożycie przypada na okres od listopada do marca. Zaleca się, aby karczochy miały system nawadniania kropelkowego, ponieważ potrzebują wilgoci.
Właściwości karczochów
Karczochy są pokarmem, którego nie powinno zabraknąć w codziennych posiłkach, ponieważ ich spożywanie zapewnia dużą liczbę korzyści, w tym między innymi zdolność oczyszczania. Dzięki tym wszystkim korzyściom i właściwościom, zaleca się spożywanie karczochów co najmniej 2 lub 3 razy w tygodniu.
Warzywo o działaniu depuratywnym
Karczochy sprzyjają usuwaniu toksyn nagromadzonych w organizmie. Jest to jedna z najbardziej znanych właściwości karczochów. Ponadto karczochy wywołują uczucie sytości, więc dzięki tej korzyści ich spożycie może pomóc w redukcji wagi i uniknąć zatrzymania płynów, co czyni je niezbędnym elementem diety.
Pomaga w trawieniu
Jedną z właściwości, jakie posiada ten pokarm, jest regulacja zarówno tworzenia, jak i wydzielania żółci. W rezultacie pomaga układowi trawiennemu w eliminacji wody i substancji odpadowych, co czyni go idealnym pokarmem dla osób cierpiących na woreczek żółciowy lub wszelkie choroby wpływające na wątrobę. Karczochy pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Obniża poziom cukru we krwi
Wynika to głównie z jego składu węglowodanowego.
Pozostałe zdrowotne właściwości
- Karczochy mają bardzo niski poziom kalorii.
- Karczochy są bardzo niskokaloryczne.
- Zawierają one flawonoidy, które chronią organizm przed chorobami serca.Dodatkowo generuje to również działanie antyoksydacyjne.
- Zawierają fosfor, żelazo, magnez, wapń i potas.
- Mają wysoką zawartość błonnika.
Przeciwwskazania
Choć karczochy są warzywem, które zaleca się wszystkim zdrowym osobom, to istnieją pewne przeciwwskazania do ich spożywania. Każdy, kto cierpi na problemy jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna czy nadwrażliwość jelit.
Nie zaleca się go również kobietom w ciąży oraz tym, które urodziły i karmią piersią. Osoby uczulone na nagietki, stokrotki, ambrozję czy chryzantemy również powinny uważać przy spożywaniu karczochów, gdyż mogą one wywołać reakcję alergiczną.
Przykłady przygotowania
Z tym warzywem można wykonać dużą ilość przepisów, można je również łączyć z wieloma innymi składnikami.
Pieczone karczochy
Jest to bardzo prosty przepis, ponieważ jedyne potrzebne składniki to karczochy, olej i sól. Piekarnik wykona resztę pracy, gdy karczochy będą już pokrojone i doprawione solą i oliwą.
Faszerowane karczochy
Chociaż to danie jest bardziej skomplikowane, jest również bardzo uniwersalne, ponieważ można bawić się tym warzywem i towarzyszyć mu z nieskończoną liczbą potraw. Do najbardziej znanych należą karczochy nadziewane mięsem. Choć przygotowanie jest znacznie bardziej skomplikowane, na koniec zostanie Ci wykwintny przepis, któremu nie będziesz mógł się oprzeć.