Katalog firm

Darmowe czy płatne wpisy do katalogów firm – które wybrać?

Pozycjonowanie stron www to proces bardzo żmudny i niesamowicie złożony. Ogromną rolę odgrywa regularność w działaniu oraz wdrażanie odpowiednich dla branży, grupy docelowej i trendów strategii marketingowych. Pomocne w budowaniu wizerunku w sieci są wpisy do katalogów firmowych. Jednak na rynku istnieją serwisy płatne i darmowe. Z których skorzystać? Jakie są między nimi różnice?

Darmowe wpisy do katalogów firmowych

Mogą wydawać się korzystniejsze, przynajmniej pod względem finansowym. Jednak należy wziąć pod uwagę, że we współczesnym świecie nie ma nic za darmo i jeśli coś jest bezpłatne to zapewne Ty lub Twoja strona będziecie towarem. Darmowe wpisy do katalogów często wymagają umieszczenia odnośnika do serwisu na stronie www, mają również znacznie gorszą renomę od katalogów płatnych.

Darmowe wpisy do katalogów nie posiadają moderatora, który czyta wszystkie nowe wpisy, analizuje je i zatwierdza. Taki sposób funkcjonowania sprawia, że do katalogów wędrują tylko wizytówki pewne, bez spamu i podejrzanych linków. Bez moderatora w darmowych wpisach do katalogów panuje chaos, gdyż każdy może tam dodać tekst o wszelkiej tematyce i z niebezpiecznymi linkami.

Powyższe zasady nie są na szczęście regułą. Istnieją katalogi firmowe online, które pozwalają na bezpłatne dodanie wpisu i nie wymagają przy tym linków zwrotnych. Należą do nich popularne serwisy jak panorama firm czy oferteo. Dzięki obecności przedsiębiorstwa na tych stronach zwiększysz popularność marki, jednocześnie mając pewność, że nie zaszkodzisz swojej witrynie.

Płatne wpisy do katalogów firmowych

Posiadają moderatora, który skrupulatnie czyta i sprawdza, np. pod kątem występowania podejrzanych odnośników, wszystkie nowo dodane wpisy. Płatne wpisy do katalogów firmowych zapewniają więc większe bezpieczeństwo i chronią stronę przed znacznym obniżeniem pozycji w wynikach wyszukiwania. Jednak i takie katalogi online należy wcześniej sprawdzić samemu.

Przejrzyjmy listę ostatnich wpisów oraz kategorii firm. Zobaczmy, jakie przedsiębiorstwa dodały tam swoje wizytówki i czy w serwisie nie ma żadnych odnośników do podejrzanych witryn. Skorzystajmy z zewnętrznych narzędzi i sprawdźmy jak wyglądają wskaźniki Trust Flow oraz Page Rank dla konkretnego katalogu firmowego.

Istotną rolę w płatnych wpisach do katalogów firmowych odgrywa sposób płatności. Ważne, aby strona była zabezpieczona, tak aby żadne nasze osobiste dane nie wyciekły i nie zostały wykorzystane przez hackerów. Prześwietlmy regulamin serwisu, zwłaszcza pod kątem płatności sms, tak aby nie narazić siebie i swojej firmy na dodatkowe, ukryte koszty.

Darmowe czy płatne wpisy do katalogów – które wybrać?

To zależy. Najbardziej wartościowym czynnikiem będzie popularność serwisu i jego zawartość, a nie sposób płatności za wpis do katalogu. Chodzi o to, aby odnośniki do naszej strony internetowej były czyste i dobrze oceniane przez algorytmy wyszukiwarek. Dlatego zanim zdecydujemy się na umieszczenie wpisu w katalogu, dobrze zastanówmy się, czy takie działanie jest faktycznie konieczne. Ma ono bowiem znikomy wpływ na pozycjonowanie strony i jej widoczność.

Jednak w głównej mierze to płatne wpisy do katalogów firmowych będą bezpieczniejsze. W darmowych sprawdzą się jedynie popularne serwisy, takie jak wskazana wcześniej panorama firm czy obecność firmy w Google Moja Firma.