oprogramowanie firmowe

Jak wybrać oprogramowanie dla firmy?

W dzisiejszych czasach oprogramowanie używane w firmach stanowi istotną część informatycznej infrastruktury, która pozwala na sprawniejsze zarządzanie czy też funkcjonowanie poszczególnych elementów firmy. Ogromna ilość dostępnych rozwiązań sprawia, że wybór oprogramowania nie należy do łatwych zadań. Na co warto zwrócić uwagę?

Jakie są rodzaje oprogramowania firmowego?

Istnieje wiele rodzajów oprogramowania, z których część jest uniwersalne i znajdzie zastosowanie w przedsiębiorstwach bez względu na branżę, a druga część dedykowana poszczególnym firmom. W oprogramowaniu systemowym i biurowym większość pakietów zawiera podobne możliwości. Warto również zainwestować w system kadrowo-płacowy oraz finansowo-księgowy. Innego rodzaju oprogramowania oraz konieczność lub brak konieczności korzystania z nich są zależne od branży.

W jaki sposób wybrać najlepsze oprogramowanie dla firmy?

Dobrze dobrane oprogramowanie do firmy wspiera wszelkie procesy biznesowe. Jeśli jest dobrane źle, dzieje się dokładnie na odwrót, a to znaczy, że inwestycja spowalnia różnego rodzaju działania lub nie przynosi żadnych korzyści. Konsultacja z ekspertami w tej dziedzinie pozwala wybrać systemy, które zwiększają wydajność i przepływ informacji, pozwalają uzyskiwać miarodajne i wiarygodne informacje i dokonywać przydatnych analiz. Przed wyborem oprogramowania warto zrewidować potrzeby firmy, ustalić jakie są jej założenia oraz jakie są możliwości firmy w danym momencie. Analiza przedwdrożeniowa pozwoli określić potrzeby funkcjonalne i procesowe, a także budżet oraz czas realizacji poszczególnych procesów.

Ile kosztuje firmowe oprogramowanie?

Warto wiedzieć, że tańsze oprogramowanie daje możliwość zaoszczędzenia wyłącznie w momencie zakupu, a później często wiąże się z dodatkowymi wydatkami pokrywającymi nieprzewidziane deficyty. Na cenę składają się koszt pierwszej instalacji, przeszkolenie, a także cena wdrożenia systemu. Często dodatkowo trzeba dokupić odpowiednie licencje, dzięki którym całość będzie działała sprawniej. Na szczęście wszystkie koszty można zaplanować z wyprzedzeniem, aby dokładnie wiedzieć, jaki budżet zaplanować w tym wypadku.

Jak wygląda wdrażanie systemu w firmie?

Dostawcy oprogramowania z najwyższej półki nie kończą swojej pracy na zaoferowaniu systemu i licencji. W ich gestii leży również opieka merytoryczna, szkolenia i współpraca z serwisem. Dzięki nim można również zaplanować i stopniowo wdrażać modyfikacje systemu, aby summa summarum był on optymalny w danych okolicznościach. Okres wdrażania powinien być również podzielony na krótsze etapy, które powinno się monitorować i analizować na bieżąco.