gleba pod warzywa

Jak przygotować glebę pod uprawę warzyw?

Czy chcesz uprawiać własne warzywa, aby uzyskać świeże, kompletne i ekologiczne zbiory, niezależnie od pory roku? Warto pamiętać, że obfite plony warzyw uzależnione są od wielu czynników. Dowiedz się, jak przygotować glebę do uprawy warzyw.

Gleba idealna – czyli jaka?

Zanim posiejesz lub posadzisz pierwsze warzywa, powinieneś odpowiednio przygotować glebę. Każdy ogród jest inny i wymaga odpowiedniego dostosowania. Gleba odpowiednia do uprawy warzyw nie jest ani zbyt lekka, ani zbyt twarda. Powinna przede wszystkim być napowietrzona i przepuszczalna, a jednocześnie mieć dużą zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody, tak aby wiosną szybko się nagrzewała. Oczywiście gleba musi być również bogata w składniki mineralne niezbędne do wzrostu roślin oraz żyzna z dużą zawartością próchnicy.

Usuwanie chwastów z gleby

Odchwaszczanie gleby, na której uprawia się warzywa, jest najtrudniejsze w pierwszym sezonie, tj. gdy grządki dopiero co zostały wykonane. Zalecane jest głębokie usuwanie chwastów wraz z korzeniami za pomocą wideł. Pielenie wykonane ręcznie i tylko na powierzchni ziemi nie podcina korzeni, więc chwasty mogą wyrastać korzeń po korzeniu. Pielenie nie jest niestety jednorazową czynnością. Należy zawsze obserwować ogród warzywny i upewnić się, że grządki są oczyszczone z chwastów, aby nie miały one miejsca na rozwój. Wspomniane wyżej wiosenne i jesienne przekopywanie pomoże utrzymać glebę wolną od chwastów.

W jaki sposób poprawić strukturę gleby?

Jak należy przygotować glebę pod ogród warzywny? Gleba powinna być przepuszczalna, a jednocześnie niezbyt piaszczysta, lekka i mieć dobrą cyrkulację powietrza. W jaki sposób możesz to zrobić? Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest gliniasta i twarda, nie jest trudno poprawić jej jakość. Wystarczy dodać piasek, aby rozluźnić strukturę gleby i umożliwić przenikanie powietrza i wody do wszystkich warstw, dzięki czemu będzie ona odpowiednia do uprawy warzyw.

Gleby o gliniastej strukturze mają wolniejszy wzrost temperatury niż gleby przepuszczalne. Kolejnym problemem są gleby piaszczyste, które są bardzo lekkie i łatwo przepuszczają wodę, co powoduje utratę cennych składników odżywczych. Takie gleby należy zagęścić i wymieszać z podłożem pokruszoną glinę lub kompost, przekopując je na głębokość około 20 cm. Poprawa struktury gleby pod uprawę warzyw może być jednak bardzo trudna. W takich przypadkach alternatywą jest zbudowanie grządek z palet i wypełnienie ich częściowo lub całkowicie ziemią sprzedawaną do uprawy warzyw.

Jak zmienić pH gleby, by przygotować ziemię pod warzywnik?

Przygotowując glebę pod uprawę warzyw należy również wziąć pod uwagę jej kwasowość. Większość warzyw najlepiej rośnie w glebie o pH od 6,0 do około 6,8. Oznacza to, że preferują one odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Jednak niektóre rośliny, takie jak pomidory i pietruszka, są lepiej przystosowane do kwaśnych gleb o pH od około 5,5 do 6,5. Z kolei zioła najlepiej rosną w lekko zasadowej glebie. Ważnym elementem przygotowania gleby do przydomowego ogrodu jest zmierzenie jej pH za pomocą specjalnego kwasomierza. Jeśli gleba jest kwaśna, należy ją zneutralizować zaprawą wapienną. Jeśli gleba jest zasadowa, należy ją lekko zakwasić torfem, korą sosnową, trocinami lub specjalnym nawozem z siarczanem amonu.

Gleba pod warzywa – jak użyźnić?

Dobrze przygotowana gleba pod warzywa jest bogata w składniki odżywcze i mineralne. Jednak, aby ta gleba nie wyjałowiła się z biegiem lat, należy ją nawozić różnymi nawozami. Najbezpieczniejszym nawozem dla warzyw jest nawóz organiczny, czyli kompost wykonany (lub kupiony) z własnego ogrodu oraz komposty takie jak obornik kurzy, koński czy krowi. Kompost można stosować przez cały rok, ale najskuteczniej działa stosowany jesienią i w okresie sadzenia roślin. Jednak bezpośredni kontakt z młodymi sadzonkami może spowodować poparzenie korzeni.

Nawozy mineralne są również niezbędne, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość potrzebnych im pierwiastków. W tym przypadku należy uważać, aby nie dodawać ich do gleby zbyt dużo lub zbyt często, ponieważ nadmierne nawożenie jest równie szkodliwe dla warzyw jak brak minerałów. Ciekawym sposobem nawożenia roślin jest wykorzystanie popiołu drzewnego. Jest to metoda, z której zawsze może skorzystać każdy, kto regularnie ogrzewa swój dom piecem na drewno. Popiół jest bogaty w pierwiastki takie jak wapń, fosfor i potas, które mogą zwiększyć plony warzyw uprawianych w ogrodzie. Nie należy jednak stosować tego nawozu na glebach zasadowych, ponieważ może on podnieść pH gleby.